Afrika’ya Yapılan Haksızlık

Afrika kıtasının büyüklüğü ve diğer ülkelerin yüzölçümleriyle kıyaslanması..

Afrika kıtası haritalarda hep Dünya’nın alt kısımda (güneyde) ve olduğundan daha küçük çiziliyor. (uzayda kuzey, güney, doğu, batı kavramı yoktur). Büyük(!) devletlerin kendilerini üstün ve daha önemli göstermelerinin insan bilincine işlenmesi! Galip olan tarihi de yazıyor, haritayı da dilediği gibi çiziyor..

(Prof.Dr. Sinan Canan’ın yorumundan)

Haritalar oluşturulurken bir çok farklı yöntem var. Bizim alışık olduğumuz nedense en sık gördüğümüz harita biçimi; enlem ve boylamların tamamının eşit alana sahip olarak ifade edildiği, koordinat sisteminin düzgün bir ızgara gibi gösterildiği harita biçimidir. Ancak boylamlar kutuplara doğru birleşerek daraldığı ve aralarındaki mesafe küçüldüğü için, bu metodda kutup noktasına doğru gittikçe gerçekte çok küçük yüzey alanına sahip kara parçaları olduklarından kat kat daha geniş çizilecektir / projekte edilecektir.

Mesela Grönland adası aslında oldukça küçükken bu haritalama metodundan ötürü olduğundan yaklaşık 4 kat büyük gözükmektedir. Kutup noktasına doğru yaklaştıkça bu aslına göre abartılı büyük görünme etkisi çoğalır. Amerika, Rusya vb kutup noktasına göreceli olarak yakın ülkeler bu nedenle olduklarından daha geniş-büyük görünür bu haritalama metodunda. Tek doğru büyüklükte görünen yerler ekvator çizgisi ve çevresidir.

Coğrafi yüzeyleri mümkün olduğunca gerçek alanlarına uygun şekilde gösteren haritalarda vardır. Bu haritalarda boylam çizgileri kutuplara doğru birleşen şekilde gösterilir (parelel değildir). Bu haritalara örnek olarak şu linke bakabilirsiniz :

Gall Peters Projection

http://www.petersmap.com/peterms.gif

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/34/Gall%E2%80%93Peters_projection_SW.jpg

Ancak ifade etmek gerekir ki; kusursuz bir haritalama biçimi Dünya’nın çok kompleks bir şekli olması nedeniyle yapmak imkansız gibidir ve henüz yapılamamıştır. Her haritada sapma olmaktadır. Koordinat sistemi ve gps konumlandırması dahi; referans noktalarına göre gerçekleştirilir ki; Irak’a yapılan ilk hava saldırısında ki pek çok kayma ve toplu sivil ölümleri bundan kaynaklanmıştı. 2. savaşta yüzey şekillerinin etkisi ve daha sağlıklı bir hesaplama biçimi ile sapmaları ve sivil kayıpları azalttılar.
(Erdem Çetinkaya’dan alıntıdır)

Afrika’nın “gerçek” boyutu.. “Zihin kontrolü” ne demek diye merak ediyorsanız, buyrun inceleyin..

Konu ile ilgili bir yazı : Link