Bilgisayarla Müzik – Ev Stüdyosu (I)

Üniversite yıllarında Amiga 500 ve bir MIDI klavye ile kendi çapımda bir şeyler yapıyordum. Saha sonra bir PC satın alınca profesyonel stüdyo kayıt programları olan Steinberg Cubase ve Cakewalk yazılımlarıyla bir kaç kanaldan oluşan kayıtlar/besteler yapmaya başlamıştım. İş-güç derken yeni evime taşınmakla birlikte ne yazık ki bu hobimden uzaklaştım. Ya da en azından bilgisayar yazılımı ile ilgili MIDI kısmını bırakıp, sadece ud ile devam ettim.

Geçtiğimiz günlerde müzikle uğraşan bir yakınımın motivasyonuyla yeniden eski sistemi kurmaya karar verdim.

Bu aralar müzik donanım ve yazılımları ile uğraşıyorum. Evde bilgisayar destekli profesyonel tarzda çalışmalar yapabilmek için iyi bir bilgisayar, belirli kriterleri sağlayan bir MIDI klavye, sesleri doğru ve mümkü olduğu kadar gecikmesiz verebilecek harici bir ses kartı, kaliteli hoparlörler (buna referans monitörü deniliyor), enstrümanları kanal kanal kayıt edip, üzerlerinde düzenlemeler yapabileceğiniz tam donanımlı bir müzik üretme yazılımı, tercihen harici bir mixer ve sesleri düzgün veren kaliteli bir kulaklık gerekiyor.

Müzik yazılımları ile tanışmam 90’lı yılların başlarına dayanır. O yıllarda Cakewalk kullanıyordum. 386 MHz işlemcili bilgisayarımda Creative SoundBlaster AWE32 ses kartım vardı. O tarihler için çok çok iyi bir karttı AWE32. MIDI klavye olarak ise bir MIDI-Kit ara bağlantısı ile Casio CT-470 klavyemi kullanıyordum. Müzik yazılımı olarak da Cakewalk kullanıyordum ama bir yandan da Cubase’i incelemeye almıştım. Açıkçası Cubase, Cakewalk’a göre bana daha karmaşık geliyordu.

Genel olarak hemen hemen bütün müzik türlerine ilgi duymakla birlikte, ağırlıklı olarak Türk müziği türünde çalışmalar yapmaya uğraşıyordum. Sonra uzun yıllar ne Cakewalk ne de Cubase ile uğraştım. Araya üniversite hayatı, iş, evlilik girdi derken ne yazık ki çok uzun süre ‘Home Studio’ işinden uzak kaldım. Ta ki 4 gün öncesine kadar…

Gerek müzikle uğraşan arkadaşlarım ve gerekse kuzenimden aldığım hevesle amatör de olsa kendi kendime bir şeyler yapabileceğim bir sistem oluşturmaya karar verdim. Dediğim gibi; amatör düşündüğüm için çok fazla bir beklentim yok. Evimde dual core 4 GB RAM’e sahip bir Sony Vaio laptop’ım var. Cumartesi günü Avid KeyStudio paketini satın aldım. Bu pakette M-Audio KeyRig 49klavye, USB bağlantılı harici mikro ses kartı ve Pro Tools SE yazılımı bulunuyor. Eve gelip, bu sistemi sorunsuz olarak çalışır hale getirdim. Ancak şu an için iyi bir hoparlöre sahip değilim. Hoparlör olarak şimdilik harici PC hoparlörleri kullanıyorum. Zaten evde küçük oğlum olduğu için özellikle de gece hoparlör kullanma şansım pek yok. Bu yüzden basit bir Sony kulaklıkla idare ediyordum. Sesleri daha net ve düzgün alabilmek için bir Sennheiser HD 201 kulaklık aldım. Önümüzdeki aylarda M-Audio Fasttrack USB II ses kartı almayı düşünüyorum.

Vakt-i zamanında SoundFont’lar vardı. Gerçi 90’lı yılların hemen başında bu teknoloji çıktığı için ben pek yararlanamadım. Zira yukarıda da yazdığım gibi, uzun bir ara oldu MIDI teknolojisiyle. Şimdilerde çok sayıda SoundFont (SF2) dosyasını bulabiliyorum. Ve bunları kullanarak Türk müziği enstrümanlarını da kanallara yükleyip, çalabilecek olmak beni heyecanlandırıyor. Ancak KeyStudio ile birlikte gelen Pro Tools SE’de SoundFont (SF2) dosyaları kullanılabilir mi, bilemiyorum. Sanırım bu yazılımda enstrüman formatı RTAS gibi bir şeymiş? Pro Tools SE ile birlikte 50-60 enstrüman geldi. Ancak bunların arasında benim ihtiyaç duyduğum ud, kanun, klasik kemençe, tambur gibi enstrümanlar doğal olarak yok.. Bir yerlerden bulunabilirler mi, bilemiyorum… Ya da bulundukları zaman örnekleme kaliteleri ne derece olacak, yani gerçek enstrüman sesine ne derecede yakın olacak, o da ayrı konu.

Gelelim Cubase’e.. Pro Tools’da yaşadığım Türk müziği enstrümanları yokluğu nedeniyle, aslında gönlümün de olduğu Cubase’i dün akşam PC’me kurdum (v5.1). MIDI klavyemin tuşelerine dokunarak ses de aldım. “Ses de aldım” diyorum çünkü Cubase ile ilgili detaylı bir bilgiye sahip değilim ve kullanmadım. Bu tür bağlantıları yapmak biraz karışıktır. O yüzden ilk kurulum deneyimlerinde genelde ses almak güç olur. Sürücülerin ve yazılımsal ayarlarının çok detaylı yapılması lazım. Ama bir kaç dakika içinde Halion olarak isimlendirilen ve Cubase kurulumu sırasında makinaya kurulan bir eklentiyi keşfettim. Buradaki sanal enstrüman sayısı, Pro Tools SE ile birlikte verilenden çok daha fazla sayıdaydı. Bu benim açımdan Cubase için bir artı oldu. Ancak doğal olarak yine istediğim Türk müziği enstrümanlarını bulamadım.. Sanırım bunları VSTi formatında bulmam gerekiyor. Dün gece bununla ilgili bir kaç deneme yaptım. Ama henüz Cubase’e yabancıyım. Gerçekten de kullanması zor ve son derece detalı bir yazılım. KeyStudio paketi ile birlikte gelen Pro Tools SE ise ‘light’ bir sürüm olduğu için nisbeten daha kolay.