Bir U-Boot Modelinin Yapım Öyküsü

Evet… Sonunda bir U-Boot maketine kavuştum! Satın aldım almasına da, tamamlanması ne kadar zaman alır, bilemiyorum.. Aradığım maket bir Alman denizaltısıydı (U-Boot). U-Boot’ların çok değişik türleri var. Tip II, Tip 7, Tip 9, Tip 11, vs.
2. Dünya Savaşı sırasında Almanların askeri gücü arasında U-Boot’ların çok ayrı bir yeri vardı ve güçlü U-Boot filolarına sahiptiler. Bu denizaltılar içerisinde en donanımlı olan ve en başarılı görevlerin altına imza atmış olan model Tip 7 idi. Bu modelin de kendi altında A, B, C gibi sınıflamaları bulunuyor. Tip VIIC bütün modeller içinde en çok sayıda üretilen (1154 U-Boot’un 568’i) modeldir. U-571 filminde ve Wolfgang Petersen’in Das Boot filminde (U-96) gördüğünüz denizaltılar Tip VIIC model denizaltılardır.Tip VIIC bir U-Boot’un maketini bulma sevdasıyla Internet’te gezinip durdum. Almanların Dünya çapında ünlü Revell firması bu alanda profesyonel bir markadır. Maket satılan yerlerde göreceğiniz maketlerin hemen hemen tamamı Revell imzalıdır. Revell’in web sayfasında Tip VIIC’nin 1/72 ölçeğinde bir maketinin olduğunu öğrendim! İşe bu dakikadan sonra onu nasıl sipariş edeceğimi düşünmeye başladım. Kitap vs. olsa problem olmuyor ama söz konusu ürün küçücük parçaları olan plastik bir maket olunca insan haliyle düşünüyor.2 hafta kadar önce bir Cumartesi günü Kadıköy’e indim ve Nezih kitabevine girdim. Amacım yeni çıkan kitapları bir gözden geçirmekti. 3 katlı bu kitapçının üst katı hobi katıymış. Bu bölümde maket boyaları, fırçaları, bıçaklaı ve benzeri şeyler bulunuyor. Alt kata indiğimde ise oradaki görevliye Revel maketleri satıp, satmadıklarını söyledim. Alt katın en sonunda Revell maketlerin olduğu bir yere gittik. Burada genellikle 1/125 ölçeğinde gemiler, uçaklar, tanklar ve benzeri araçların Revell tarafından çıkarılmış maketleri vardı. Bana dönüp “2 tane daha maketimiz var ama büyük boyutlarda” diyerek bir
başka rafı işaret etti. Ve işte tam orada karşımda koskoca bir kutuda bir Tip VIIC U-Boot gördüm! (U-552) ve tereddüt etmeden satın aldım!

Maket 1/72 oranında ve toplam 93.3 cm uzunluğunda. (Tip VIIC’ler 67 metre).Kutusu bundan biraz daha büyüktü. Toplam 115 parçası var. Ana gövde çok temel anlamıyla 2 büyük parçadan oluşuyor oluşmasına ama köprü veya güverte dediğimiz üst bölümde çok küçük boyutlarda bir sürü (yaklaşık 105 tane) parça var. Büyükçe sayılabilecek bir maket olduğu için güverte üzerindeki tutunma demirleri, makinalı tüfeklerin en ince detayları ayrı ayrı yapılmış. Maketlerde zorluk dereceleri bulunuyor. Aldığım U-Boot’unki 5 seviyeymiş.. Gerçi acemiliğimi daha basit modellerle gidermek isterdim ama tam olarak istediğim model de buydu zaten.İşe başlamadan önce maketle uğraşanların uğradıkları sayfalarda epey bir gezindim. Özellikle benim satın aldığım U-552’ye ilgi büyük. Bu modelin yapımını tamamlayanlar web sayfalarında ya da ilgili forumlarda maketlerinin fotoğraflarını yayınlıyorlar. (ben de değişik aşamalarda benzeri bir şeyi burada yapmak istiyorum)U-552 II. Dünya Savaşı sırasında Almanlar Deniz Kuvvetleri (Kriegsmarine) tarafından kullanılan gerçek bir denizaltı ve kaptanı hala hayatta.. U-552’nin başarılarını anlatan bazı web sayfaları da var. Bu denizaltının kaptanı dahil tüm personelinin güvertede çekilmiş imzalı toplu bir fotoğrafı internet üzerinde satışta. Tabi yaklaşık 200$ olduğu için yanaşmadım. Ancak bu fotoğrafın internet üzerindeki kopyasından bir yazıcı çıktısı alıp, maket tamamlandığında özel cam büfeye yerleştirdiğimde çerçeve içinde yanına koyacağım. (tıklayın)Diğer maketçilerden ve sitelerden öğrendiğime göre işe önce yapılacak maketin kılavuzunu iyice okumakla başlamak lazım. Burada tüm parçalar detaylı olarak anlatılmış. Daha sonraki aşama küçük parçaları şablondan ayırmadan önce bütün vaziyette sabunlu su ile yıkamak. İmalat sırasında bu parçaların üzerine korucu bir sıvı dökülüyormuş. Eğer üzeri temizlenmeden boyanmaya çalışılırsa boya sırasında ve sonrasında problemler çıkabiliyor. Parçaların kurması 2-2,5 gün sürdü. Daha sonra bir yan keski ile şablondan ayırmak ve ayrıldığı yerdeki parçaları özel zımpara ile düzgünleştirmek gerekiyor. Tabi parça boyama, çıkartma ve yapıştırma aşamalarında maket kılavuzundaki sıraya mutlak surette uymak şart.

Gövdenin iç kısmında kalan torpedo kapakları ve gerisindeki kısımların boya ve montajından başladım. Biraz acemilik ve biraz da sabırsızlıktan olsa gerek, bu parçaların kuruması için 2 gün beklemek yerine 2 saat bekledim ve yapıştırmaya çalıştırdım. Özel yapıştırıcı maketi bir miktar eritiyor ve bu da parçalar arasında iyi bir kaynaşma sağlıyor. Ben parçaların kurumasını beklemeden yapıştırma işine başlayınca boyanın bir bölümü ne yazık ki çıktı ve bu kısımları yeniden boyamak zorunda kaldım. Neyse ki yapıştırma + montajına yaklaşık 3-4 saat verdiğim bu küçük parçaların büyük bölümü gövdenin içinde kalıyor, sadece ön kısımları dışarıdan gözüküyor.

Bütün parçaların boyanması, şablonlardan ayrılması ve yapıştırılması bir kaç haftadan, bir kaç aya kadar sürebiliyor. Bu tamamen size bağlı. Üst üste 2-3 gece sabahlayıp, bitirmeye uğraşmak, hele de tecrübesizseniz çok kötü neticeler almanıza yol açabiliyor. Yavaş ve özenli bir şekilde yapılan montaj, modelcilikten alınan keyfin de özünü oluşturuyor. Genel boyama dahil her şey bittikten sonra geriye boyama rötuşları kalıyor. Bana göre de en önemli olan bu aşamada, modelinizi aslına hiç de benzemeyen gıcır gıcır(!) bir durumdan orijinal haline dönüştürüyorsunuz. Yaptığımız bir U-Boot.. Yani bir savaş denizaltısı ve pırıl pırıl olması beklenemez. Gövdedeki kirli yağlanma görünümü ve köprü üzerindeki parçaların ek yerlerinden süzülüp, aşağılara doğru uzanan pas, maketimizin geçek görünebilmesi için yapmamız gereken boya efektlerinden.. Tüm model montajı bir yana, işte bu aşama gerçekten büyük bir özel ve en önemlisi bir ‘sanat’ gerektiriyor. Pas renginde sürülen her boya pas görünümü veremeyeceği gibi, bu işle fırça ile de yapılmıyor(muş). Yani iş bu aşamaya geldiğinde modeller için özel üretilmiş toz boya püskürtme aleti de gerekecek. Yapım aşamasında bazı yerlerde çok ince uçlu matkap (0,5 mm – 2,0 mm) gerekiyor. Ancak bunu henüz temin etmedim.

Modelcilikle daha önce hiç uğraşmamıştım. Zaten burada asıl ilgim U-Boot modellerine değil, U-Boot’ların bizzat kendilerine karşı (teknik özellikleri, tipleri, komutanlar, aldığı görevler vb). Ancak en çok ilgilendiğim model olan Tip VIIC’nin bir modelini, hem de büyükçe bir modelini görünce bu işe bulaşmadan edemedim. Bittikten sonra sırada bir Tip VIIB olan U-47 var. Daha önce Hobi bölümüde bir başka başlıkta bahsetmiştim. Bu model 1/125’lik bir model ve savaşta önemli başarılar almış bir denizaltı.

Bu giriş yazısından sonra, elimdeki modelin yapım aşaması sırasında çektiğim fotoğrafları ekleyeceğim. İlk fotoğrafın, modelin kutudan çıktığı haldeki görüntüsü olmasını isterdim ama bu başlığı oluşturmadan önce ne yazık ki ana gövdeyi ve içinde kalan torpedo kısmını şablondan ayırıp, montajını yaptım. Ancak buradaki sayfada tüm parçaları demonte halde görebilirsiniz.

Model tamamlandığında aşağıdakine benzer bir görünümde olacak :

– U-552 ile ilgili sayfa (Almanca) : tıklayın
(U-552 kaptanının oğlu hazırlamış. Kendisine bir de eposta gönderdim)- U-552’nin kimliği, başarılar ve diğer bilgiler : tıklayın
(2. Dünya Savaşı’nda bir Amerikan savaş gemisi ilk kez U-552 tarafından batırıldı. Ayrıca Paukenschlag (Drumbeat) operasyonuna katılan ve amerika’yı kendi sularında vuran denizaltılar arasında en önde geliyor. That’s why I’ve chosen especially this model ;)- Başka modelcilere ait U-552 model sayfaları : link 1link 2link 3link 4link 5link 6,- U-552’nin temsili resmi : tıklayın
– Model parçalarının gösterildiği sayfalar : link 1 link 2
Ana gövdeyi ve torpedo yuvalarını monte ettim. Gövde ve güvertenin boyası da kısmen tamamlandı. Ancak detaylar korkunç boyutta! Güverte üzerinde bir bölmede küçücük bir kanca var ve farklı renk boynamak zorunda. O rengi bir türlü bulamadım (tam renk numarasını bulmak lazım). Pas görünümü verecek boyayı ise buldum sonunda. Ama efektlerin en son yapılması gerekiyor.Ayrıca bu iş için mutlaka özel bir tezgah, masa vs. şart. Parçalar geniş bir yer tutuyor. Küçük kısımları cımbız ile tutabiliyorsunuz. Bunların boyanması zor. Kuruması zaman alıyor. Kuruduktan sonra özel maket yapıştırıcısı ile yapıştırılacağı zaman zamkı dikkatli kullanmak gerekiyor. Fazla sürüldüğünde boyayı kaldırıyor çünkü. Aslında keşke ilk önce küçük bir modelden başlasaydım diye düşünüyorum. Çünkü bitirilmeyi bekleyen maketin boyu 93 cm. Ana gövdeyi monte ettim diye yazdım ama toplam 115 parçadan oluşan U-Boot maketinin yaklaşık 15 parçası ana gövdeyi ve torpedo bölümlerini oluşturuyor. Yani işin zor kısmı bundan sonra.İzlenecek filmler, okunacak kitaplar, hazırlanılacak sınav, dinlenecek müzik albümleri… Bütün bunlara nasıl vakit ayırmak gerekiyor, bilemiyorum….
3 yıl aradan sonra U-Boot modelinin yapımına devam etmeye dün akşam başladım. Çalışma odamdaki büyük masanın bilgisayardan boşalan kısmını bu için ayırdım. Tüm parçaları masanın üzerine yerleştirdim. Boyalar, maket bıçağı, özel yapıştırıcı ve fırçaları da 3 yıl durdukları kutudan çıkardım. U-Boot’un ana gövdesini oluşturan 2 büyük parçayı, torpedo yuvası ve kapaklarını ve pervane millerini daha önce boyamış ve monte etmiştim. Dün akşam ana gövdenin üst bölümünü boyadım. Yaklaşık 2,5 – 3 saatimi aldı bu iş. Ama açık gri renkli plastikler, katalogda belirtilen gerçeğine uygun renkte boyandığında metal görünümü veriyor ve model de yavaş yavaş bir şeye benziyor.
Bu akşam da denizaltının daha önce boyadığım ve 3 parçadan oluşan güverte diyebileceğimiz bölümünü üst kısma yapıştırdım. Bu yapıştırma sırasında mengeneye benzer bir sıkıştırma aletinin gereğini çok fazla hissettim. Çünkü parçaları birbirine yapıştırırken bazı durumlarda sıkıştırıp, bir süre yapışmalarını beklemek gerekiyor. Bu iş hem uzun sürebildiği ve he de daha sağlıklı yapılması gerektiğinden el ile olmuyor. Bu da bir tecrübe oldu.

Bu aralar zamanımı daha çok U-Boot’lar alıyor ve bundan keyif alıyorum. Şu sıralar okuduğum kitap (Ölüm Denizaltıları, U-Boat’lar), bilgisayarımda oynadığım oyun (Silent Hunter III), Forum|Haber gibi her gün düzenli girdiğim web sitesi (www.uboat.net) hep U-Boot’larla ilgili. Bu konudaki belgesel filmleri izliyor ve bu havayı tam alabilmek için o döneme ait U-Boot marşlarını da dinliyorum. Hal böyle olunca da, 3 sene aradan sonra yeniden U-Boot modelinin yapımına devam etmeye başlamak kaçınılmaz oldu. Umarım bu sefer böyle büyük bir ara vermeden tamamlar ve bitmiş halinin fotoğraflarını burada sizlerle paylaşabilirim. Ama bu iş bir keyif işi olduğu için apar topar, özenmeden bir kaç günde bitirmenin de hiç bir esprisi olmuyor. Bir kaç hafta veya bir kaç aya kadar tamamlamayı umuyorum.