Da Vinci Gibi Uyuyun

“Günde 8 saat uyumak şart!” klişesini bir tarafa bırakmanın zamanıdır.
Siesta, İspanyolca’da “altıncı” demek. Bu kaçamak, Latince’deki sexta’dan geliyor. Hora sexta (altıncı saat), Katolik Kilise’nin gün içindeki 7 ibadet vaktinden biri olarak günün ağarmasından sonraki 6. saati ifade ediyor. Yani öğlen vaktini. İspanya, Portekiz ve Yunanistan… Bu üç Akdeniz ülkesi, beraberce finansal darboğazdan geçerken öğle vakti kepenkleri indirmekten vazgeçmiyorlar. Bir Akdeniz geleneği olarak öğlen 12.00’yle akşamüstü 16.00 arası dükkânları kapatıp siesta yapıyorlar. Bu şekildeuyku faslını bölme durumuna çok evreli (polyphasic) uyku deniliyor.
Aşina olduğumuz uyku düzeni, akşam yatıp sabah kalkarak gerçekleştirilen ise tek evreli (monophasic) döngüden oluşuyor. Oysa günün 8 saatini gözleriniz kapalı geçirmek yerine alternatif uyku teknikleri kullanarak uyanık kaldığınız süreyi uzatabilirsiniz..

Uberman Uyku Döngüsü : Her 4 saatte bir 20-30 dakika uyuyun. Ancak güçlü bir iradeyle alışabileceğiniz bu kısa derin uykular yöntemine “Da Vinci Uykusu” da deniyor.

Everyman Uyku Döngüsü : En başarılı alternatif uyku döngülerinden biri olan bu yöntemde 3 saatlik uzunca bir uykuyu 3 defa 20’şer dakikalık şekerlemelerle tamamlayın. Ya da 1.5 saat uyuduktan sonra 4-5 kez 20 dakikalık molalar verin. Uberman yöntemine göre alışması daha kolay olan bu yöntemi deneyebilirsiniz. Siesta Uykusu Amerikalı kolej öğrencilerinin tercih ettiği bu yöntemde, 4-4.5 saatlik gece uykusunu öğleden sonra 90 dakika kestirerek tamamlıyorsunuz. Böylece günü enerji eksikliği çekmeden geçirmeniz mümkün.

UYKUDAN ÖNCE

Öncelikle uykunun döngülerden oluştuğunu unutmayın.
Hayat tarzınız hangi tip uyku döngüsünü seçeceğiniz konusunda en belirleyici faktör.
Hangi uyku döngüsünü seçerseniz seçin alışmak için vücudunuza zaman tanımalısınız.
Unutmayın ilk 10 gün kendinizi yorgun ve uykusuz hissedeceksiniz.
Bu süreçte sağlıklı ve doğal besinler tüketmeniz ayakta kalmanıza yardımcı olacaktır.
Uyanık kalmayı hedeflediğiniz saatler için kendinize program yapın ve ona uymaya özen gösterin.

kaynak : Habertürk, 10.04.2011