Enerjimizi Tüketen İnsanlar

İşinizden eve döndüğünüzde kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Bitkin mi yoksa neşe dolu mu? Sabah uyanınca işinize gitmek için ne kadar isteklisiniz? İş ortamında çalışırken iş arkadaşlarınızdan nasıl bir elektrik alıyorsunuz? Enerjinizi tükettiğini düşündüğünüz insanlar etrafınızda mevcut mu?

Toplu yaşam alanlarında, birlikte olduğumuz her insandan etkilenir ve her insanı da dolaylı ya da direk yoldan bir şekilde etkileriz. Bulunduğumuz ortamlarda, birlikte olduğumuz insanlarla aramızda enerjisel bir ağ oluşur ve tüm enerji akışları bu ağ üzerinden birbirini etkiler.

İş yaşamı, toplu paylaşımlarının yoğun olduğu mekan deneyimleridir. Çalışan bir insan, yaşamının önemli bir bölümünü iş yaşamında, çalıştığı yerin ortamında geçirir. Bu enerji ağı, zamanımızın önemli bir kısmını geçirdiğimiz ofislerde de aynı şekilde işlem görür. Çalıştığınız ortamı sevip sevmediğiniz ya da bulunduğunuz ortamdan nasıl bir enerji aldığınız gerçeği, iş yaşamında başarı konusunda önemli bir etkendir. Aynı şekilde, birlikte çalıştığınız insanların sizin üzerinde yarattıkları etki nedir, onlarla birlikteyken kendinizi nasıl hissediyorsunuz, bu farkındalığa ulaşmak, iş yaşamında verimli çalışma için önemli bir adımdır. Kendinizi ve bulunduğunuz ortamdaki insanların sizi nasıl ve hangi alanlarda etkilediği farkındalığı, kişisel gelişimde önemli yer tutar.

Her insan, karakter özellikleri, iç dünyası ile farklı ve ayrı bir dünya gibidir. İnsanların çoğu, içsel dünyalarında eksikliğini hissettikleri ve tamamlayamadıkları durumları, başka insanlardan almaya çalışırlar ve bu sebeple, çeşitli stratejiler geliştirirler. Bunların başında ilgi çekme stratejisi gelir. Birey kendine değer vermiyorsa, içinde tamamlayamadığı bu odağı dış dünyadan almaya çalışır. Onunla ilgilenmeniz için çeşit çeşit stratejilere başvurmaya başlar. Aynı şekilde, iç dünyasında mutsuz olan bir çok insan, iş çevresinde başkalarının da mutsuzluğunu yaratmak için, bazen bilinçli olmaksızın, çeşitli stratejiler geliştirmeye çalışırlar. Çok derinlerdeki amacı, sizi de mutsuz kılarak ilginizi üzerlerine çekmek, sizin enerjinizi çalmak ve ego tatminidir.

Kıskançlık ta iş yaşamında koşulları negatifleştiren bir olgudur. Kıskanan insan da kıskandığı insanın enerjisini sömürmek için sürekli olarak stratejiler geliştirmeye çalışacaktır. Eğer kendi içinde kıskançlığının sebeplerini bulamaz ve çözemezse, kıskandığı insana karşı sürekli bir odağa sahip olacaktır.

İş yaşamınızda nelerin olduğunun farkına varmak, hem kişisel gelişim hem de iş başarısı için önemli bir farkındalıktır. Kendini tanımak, bireyin gelişiminde çok önemli bir adımdır. Enerjimizi çalan insanlar sürekli etrafımızdadır. Enerjinizin çalındığını düşünüyorsanız, kimin bunu nasıl yaptığını anlamanız önemlidir. Bunun için yaşamımızda olup bitenlerin iyi bir analizini yapmalısınız. Enerjinizi çeken insanlar varsa, hangi eksik noktalarınızdan bunu başardıklarının farkına varmanız ve ardından, kendi duygusal durumlarınızın sorumluluğunu almanız gerekmektedir.

Bizi kızdırarak, üzmeye çalışarak, moralimizi bozarak enerjimizi çekmeye çalışacak insanlar her yerde vardır. Ancak duygularımız ve içsel tutumlarımız sadece bize aittir ve sadece “biz izin verirsek başka insanlar bizi etkileyebilir” ya da “enerjimizi çalabilirler”. Enerjimizi çalan insanlar etrafımızda varsa, kendi iç dünyamızın kontrolünde hala eksiğiz demektir. Bu durumda yapılması gereken ilk şey, önce kim ne söylerse söylesin, ne yapmaya çalışırsa çalışsın, hislerimizin sadece bize ait olduğu farkındalığına ulaşmak, ardından da kendi duygu ve içsel durumlarımızın kontrolünü tekrar ele geçirmeye çalışmaktır.

kaynak : fabe.biz