Güneş’imiz Sizce Kaç Yaşında?

Gunes_yas

Gezegenimiz Dünya’nın, yıldızımız Güneş etrafındaki 1 tam tur dönüşünü “1 yıl” olarak isimlendiriyor ve hem kendi yaşlarımızı ve hem de Dünya’mızın yaşını bu dönüş referansına göre hesaplıyoruz.

Peki bu düşünceyle sizce Güneş’imiz kaç yaşında?

Güneş, son 4.6 milyar yıldır var olan bir yıldızdır. Ancak bu zaman, Dünya zamanına göre belirlenmektedir. Unutmayın, 1 yıl dediğimiz şey, Dünya’nın Güneş etrafında 1 tur atmasından ibarettir. Bu, bizim için epey uzun bir süredir. Ancak Güneş’in kendi yolculuğunda, Samanyolu Galaksisi etrafındaki dönüşü için önemsenmeyecek kadar kısa bir süredir.

Güneş, var olduğundan beri, Samanyolu Galaksisi’nin merkezinde bulunan karadeliğin etrafında turlamaktadır. Ancak bu tur, çok çok uzun bir turdur: yaklaşık 250 milyon Dünya yılı sürer! Yani Güneş’imiz doğduğundan beri, sadece 18.4 defa Samanyolu Galaksisi’ni turlamıştır. Güneş’imiz, en son şu anda bulunduğu noktada iken, gezegenimizde dinozorlar yeni yeni baskın grup haline gelmeye başlamıştı ve gezegenimizde o zamanlar sadece 1 tane dev kıta vardı: Pangea!

Kıyaslamak açısından, Güneş’imiz Samanyolu Galaksisi etrafında 18 turunu tamamladığında, Dünya, Güneş’in etrafındaki yaklaşık 4.5 milyarıncı turunu atıyordu.

kaynak : Evrim Ağacı