İnsan Genetik Bir Hata mı?

İnsanoğlunun gelişimine ‘genetik hata’ katkısı: 2.4 milyon yıl önce bir genin mutasyona uğramasıyla çene küçülürken beyne yer açıldı.

İnsanoğlunun bugünlere gelmesi, küçük bir genetik hatadan kaynaklanıyor: 2.4 milyon yıl önce çenenin boyutunu belirleyen gen mutasyona uğradı ve çene küçülürken beyin için daha çok yer açıldı.

ABD’de Pennsylvania Üniversitesi’nden Hans Stedman ve ekibinin tartışma yaratan tezi şöyle: Bundan 2.4 milyon yıl önce kasların gerilmesini sağlayan myosin isimli proteinin üretiminden sorumlu bir gen (MYH16) mutasyona uğradı. Bilim adamları bu genin mutasyonunu tesadüfen keşfetti.

Maymunların çenesi insandan 10 kat daha güçlü, çünkü onların geni mutasyona uğramamış. Güçlü çene, kafatasının belirli bir şekilde olmasını gerektiriyor; bu durumda da beyin için fazla yer kalmıyor.

İnsanoğlunda ise bu gen değişime uğradığı için çene küçüldü ve beyin gelişebildi. Evrim sürecinde beyin çene kaslarına üstün gelerek insan bugünkü şeklini aldı. 2.4 milyon yıl içinde beyin üç kat büyüdü. “İnsanı insan yapanın bu mutasyon olduğu iddiasında değiliz” diyen Stedmann, elde ettikleri sonuçların şaşırtıcı olduğunu belirtti. Araştırmayı değerlendiren Michigan Üniversitesi’nde görevli antropolog Milford Wollpof da insanoğlunun ilk araç-gereçleri üretmesinin yaklaşık 2.5 milyon yıl öncesine rastladığının altını çizdi.

Avustralya’daki Victor Chang Cardiac Research Institute’ten Pete Currie, insansı fosillerdeki insana ait karakteristiklerin görülmeye başladığı evreyle, bu genetik değişimin görülmeye başladığı evrenin hemen hemen üst üste geldiğini belirtti. Araştırma sonucu Nature dergisinde yayımladı. (Der Spiegel)

kaynak : Radikal Gazetesi