Kahve Ömrü Kısaltıyor.. Bira İse..

Akşam dışarıya çıktınız. Arkadaşlarınızla bir şeyler içeceksiniz ve o soru geldi: “Ne içelim?” Kahve mi yoksa alkollü bir şeyler mi?

Bir dahaki sefere kahve cevabını vermeden önce iki kere düşünün. Şaşıracaksınız ama yapılan araştırmalara göre kahve ömrü kısaltıyor, bira ise uzatıyor. Tel Aviv Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, DNA zincirinin sonunda bulunan telomer denen yapılar kahve ile kısalıyor, bira tükettikçe ise uzuyor.

TELOMERLER KISALDIKÇA ÖMÜR DE KISALIYOR

Telomerler, DNA’da insan ömrünün süresini belirleyen ve stres gibi faktörlerle kısalan bir yapı. Telomerler kısaldıkça, hücrede ölüm gerçekleşir.

Yaşam süresi ve sağlık durumunun telomerler ile yakından ilgili olduğu biliniyor. Profesör Martin Kupiec, bu araştırma ile çevresel faktörlerin, telomerlerin uzunluğu üzerindeki etkisini ilk kez kanıtladıklarını belirtti. Ayrıca bu çalışma ile hastalıkların önlenmesi ve tedavisi ile ilgili çok şey öğrendiklerini açıkladı.

TELOMER NEDİR?

Telomer kromozomların bitişinde bulunan ve DNA’yı tehlikeden koruyan bir noktada yer alıyor. İnsanlar yaşlandıkça telomerler kısalıyor. Aynı yaştaki insanlardan, telomerleri daha kısa olanlarda kanser, kalp hastalığı, bunama ve ölüm riskinin daha yüksek olduğu görüldü.

Daha önce yapılan bir araştırmada çok sayıda fobisi olduğu öğrenilen kadınların daha kısa telomerlere sahip olduğu ortaya çıktı.