Oyunlu Casio Kol Saatleri ve Game & Watch’lar

Bugün internette tesadüfen eski kol saatlerine rastladım. Ortaokulda okurken Casio marka oyunlu saatim vardı. Teneffüs aralarında oynardık.

Aslında bu ikisinin haricinde en çok sevdiğim ve ilk oyunlu saatim araba yarışlı olanıydı (Casio GD-8 Car Race – 1984). Kırmızı renkli sol-sağ yön düğmelerine basmaktan artık bu düğmeler hassasiyetini yitirmişti. Rekor puan toplamak için oynadığımız bu saatte yaşanan en büyük kabus ise, saatin bir süre sonra pili bittiğinde “En İyi Puan” listesinin silinmesiydi. Bu liste silindiğinde yüksek puanımızı, rekorumuzu diğer arkadaşlarımıza gösterip, hava atma şansımız bir anda silinip gidiyordu 🙂

Casio’nun oyunlu saatlerinin olduğu dönemde Nintendo firmasının LCD ekranlı Game & Watch’ları da çocukların gözdesiydi. Bu zamanın PS3 veya XBox360’ları neyse, o zamanın en büyük oyun tutkusu da Game & Watch’lardı. Bende ve kuzenimde yaklaşık 6-7 tane olduğunu hatırlıyorum. 6-7 tane diyorum, çünkü her bir Game & Watch cihazı sadece 1 oyun içeriyordu ? Yani değişik oyun oynamak istiyorsanız her bir oyunun Game & Watch’unu almak durumundaydınız. Bir kaç yıl içinde bunların kapaklı olanları ve hatta Güneş enerjisi ile çalışan pilsiz modelleri bile çıktı. Ben ilk Game & Watch’u ortaokuldayken gittiğimiz bir misafirlikte gördüm. “Octopus” (1981) oyununun olduğu bu Game & Watch, benim bilgisayar oyunlarıyla ilk tanıştığım andır. Aradan ne kadar süre geçti bilemiyorum, ama kısa bir süre sonra aynı “Octopus” oyunundan bir tane de ben aldım. Teyzem yurtdışından benim için satın alımıştı.

Bu linkte Game & Watch oyunlarıyla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bu sitede de Game & Watch’lar ekran boyutlarına ve türlerine göre sınıflandırılmış ve oyun tanıtımları yapılıyor.