Yıldızlarla İnsan Hücreleri Arasındaki Benzerlik

Hepimizin yıldız tozlarından oluştuğuna dair düşünceyi bir nebze daha doğrulayan ve güzelleştiren mükemmel bir araştırmayla karşınızdayız bu sefer.

Kendinizi bir nötron yıldızıyla kıyaslasanız muhtemelen pek bir ortak nokta bulamazdınız. Eh, sonuçta nötron yıldızları süper güçlü manyetik alanları olan, çökmüş yıldız merkezleri sonucunda meydana gelen, gezegenimizden çok çok uzak noktalarda konumlanmış gök cisimleri. Bizle pek benzerlikleri yok gerçekten de. Fakat bilim insanları, geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmayla yıldızlarla aramızda çok ilginç bir benzerlik buldu.

Yıldızları ve bizleri oluşturan maddeler, geometrik yönden birbirleriyle neredeyse tamamen aynı. Nötron yıldızının dış kısımlarına bakan araştırmacılar, bu bölgelerin hücre zarımızla aynı şekillere sahip olduklarını fark etti. Bu durum, temelde oldukça farklı olmasına rağmen hem insanların, hem de yıldızların aynı geometri etrafında şekillenmiş olduğunu kanıtlar nitelikte.Bu durumu anlamak için, nükleer maddelerin garip dünyalarına hızlı bir adım atmamız gerekiyor.

Bilim insanları nükleer maddelerin şeklini; “Nükleer makarna” olarak adlandırıyor, çünkü yapısal görüntü olarak spagettiyi andırıyorlar. Bu nükleer makarna formundaki maddeler nötron yıldızının dış katmanını oluşturuyor. Bu yapıları hücrelerimizin yapısıyla karşılaştıran bilim insanları, oldukça benzer olan sonuçlar elde etmişler.

Bu garip benzerliğin keşfedilmesinin önünü açan ilk gelişme, 2014’te Greg Huber adlı bir araştırmacının endoplazmik retikulumun yapısını detaylı incelemesiyle oluyor. Bu değişik yapıların yalnızca hücreye özgü olduğunu düşünen Huber, nötron yıldızlarının modellemelerini görünce ikisi arasındaki benzerlik karşısında bir hayli şaşırıyor.

Yukarıdaki görüntüde de solda endoplazmik retikulumun yapısını, sağda ise nötron yıldızının yapısını görüyoruz. Benzerlik gerçekten şaşırtıcı. Bilim insanları bu keşfin ardından farklı yapıların oluşum koşullarının, girecekleri forma etkisini karşılaştırmaya koyuldu. Nötron yıldızlarının oluşmasında etkili olan etkenler; güçlü nükleer kuvvet ile elektromanyetik güç. Ortada çok çetin bir savaş var anlayacağınız.Hücrelerimizin içinde ise durum daha farklı, zira zarı bir arada tutan kuvvetler büyük ölçüde entropik. Bu nedenle ilk bakışta nötron yıldızlarıyla hücrelerimizin yapısal şekilleri arasında bir benzerlik olması ihtimali oldukça garip oluyor. Bu benzerlik ilk bakışta oldukça güzel. Çünkü evrenle zarif bir şekilde bağlantılı olduğumuzu gösteriyor. Bu romantik tarafı dışında, bilim açısından da oldukça güzel bir keşif bu. Keza hücreler ve nötron yıldızları gibi belki de evrenin en farklı iki yapısının, aynı geometrik kurallar çerçevesinde oluştuğunu ve şekillendiğini gösterir nitelikte. Bu geometrik kuralların perde arkasını anlamak için daha fazla çalışma gerekiyor elbette. Yine de bu keşif, bir ilk adım özelliği taşıyor. Her halükarda, yıldızlarla aramızda gerçekten de çok özel bir bağ var..

kaynak : Onedio